Jak fotografować błyszczące produkty bez blasku

Spośród wszystkich trudnych scenariuszy, z którymi możesz się spotkać w fotografii produktowej jeden jest szczególny! Jest to fotografowanie obiektów odbijających światło. Prędzej czy później zadasz sobie pytanie – „jak zrobić to zdjęcie produktowe bez odblasków?”. To może być bardzo frustrujące. Wielu początkujących i profesjonalnych fotografów uważa, że olśnienie od błyszczących przedmiotów jest spowodowane jakością obrazu lub jego ekspozycją. Czy to prawda? Jak sobie z tym radzić. Jaki jest najlepszy sposób fotografowania lśniących obiektów bez odblasków? O tym właśnie będzie ten artykuł. Dowiesz się z niego wszystkiego o teorii i praktyce.

fotografia blyszczacych produktów

1. Czy można zbagatelizować błysk?

Chociaż istnieją pewne techniki post-processingu w celu skorygowania olśnienia na zdjęciach, najlepiej jest zredukować to olśnienie przed wykonaniem zdjęcia. Istnieją opcje redukcji lub eliminacji olśnień za pomocą oświetlenia, specjalistycznego sprzętu lub konfiguracji do aparatu. Wiedza o tym, jak radzić sobie z olśnieniem, zarówno za pomocą odpowiedniej techniki fotograficznej, jak i narzędzi do późniejszej obróbki, może pomóc ograniczyć wyzwania związane z fotografowaniem błyszczących obiektów bez olśnienia.

fotografia błyszczących przedmiotów

2. Czym jest olśnienie i dlaczego fotografowie go unikają?

Zanim ktokolwiek spróbuje rozwiązać problem olśnienia w fotografii produktowej, najlepiej jest wiedzieć, co to jest i dlaczego powoduje problemy na zdjęciach.

Olśnienie występuje gdy światło odbija się od powierzchni i trafia do oczu lub obiektywu aparatu. Tworzy ono obszar na zdjęciu, na którym kolory, tekstura lub powierzchnia nie mogą być uchwycone, ponieważ światło jest zbyt jasne. Może to zmniejszyć kontrast obrazu lub spowodować niezamierzone zamglenie. Może również odwracać uwagę oka od obiektu zdjęcia. Wielkość olśnienia może się zmieniać w zależności od kąta i natężenia światła,  ale jak wspomniano powyżej – w fotografii produktowej sprawia to drobne kłopoty.

jak fotografować produkty bez odblasków

3. Co powoduje odbłysk?

Jednym z powodów, dla których olśnienie aparatu jest łatwe do rozwiązania jest fakt, że światło działa w sposób przewidywalny. Do tego stopnia, że olśnienie można opisać za pomocą tak zwanego „Prawa Odbicia”. Prawo Odbicia wyjaśnia, że światło uderzające w powierzchnię odbijającą światło pod tym samym kątem (jak przód okularów danej osoby) będzie odbijane z powrotem pod tym samym kątem. Innymi słowy, kąt padania światła jest równy kątowi odbicia.
Na przykład, stań w pobliżu lustra ustawionego płasko na ziemi. Zauważysz, że otoczenie Twojego pokoju odbija się od lustra. Podczas przechodzenia wokół lustra kąt obiektów odbijających się od Ciebie będzie się zmieniał, rozciągając się i kurcząc w zależności od tego, jak blisko lub daleko się od niego znajdujesz. Zgodnie z Prawem Odbicia, kąt odbicia w lustrze jest dokładnie taki sam jak kąt padania.

W przypadku olśnienia światła odbijającego się od powierzchni, kąt olśnienia, który widzisz, jest dokładnie równy kątowi padania światła. Jeśli zmienisz występowanie lub miejsce, z którego pochodzi światło, możesz zmienić odbicie lub ilość światła odbijającego się od powierzchni obiektu.

Identyfikacja:

 • źródła olśnienia (oświetlenia),
 • kąta padania światła,
 • powierzchni odbijającej

są krytycznymi czynnikami zmniejszającymi lub eliminującymi olśnienie na zdjęciu.
Powierzchnie odblaskowe są dostępne we wszystkich kształtach i rozmiarach. Chociaż nie jest to wyczerpująca lista, to są to niektóre z popularnych powierzchni, na których trzeba będzie dokonać regulacji, aby uzyskać efekt odblasku:

 • lustra,
 • pojazdy (reflektory, szyby przednie, wszelkie powierzchnie metalowe lub chromowane itp.),
 • przedmioty wykonane ze szkła (okna, ekrany z elektroniką, naczynia, witryny sklepowe, akwaria itp.)
 • okulary lub okulary przeciwsłoneczne,
 • biżuteria, zegarki i akcesoria metalowe.

Niezależnie od rodzaju powierzchni odbijającej, z którą się spotykasz, wszystkie obiekty podlegają prawu odbicia. Światło na ogół podlega tym samym zasadom niezależnie od rodzaju powierzchni i powinno być traktowane przy użyciu tych samych technik.

zdjecia produktowe bizuterii Katowice

4. Jak fotografować lśniące obiekty bez odblasku?

Istnieją trzy główne sposoby, aby rozwiązać problem oślepienia na zdjęciach.

Pierwszy – i bez wątpienia najlepszy – sposób na zmniejszenie olśnienia to regulacja oświetlenia na zdjęciu.

Druga i trzecia technika polega na wykorzystaniu specjalistycznego sprzętu fotograficznego i konfiguracji aparatu w celu zmniejszenia ilości olśnień rejestrowanych przez czujnik aparatu.

Biorąc pod uwagę to, jak ważne jest oświetlenie, najlepiej jest najpierw zająć się tymi technikami. Najlepsze sztuczki oświetleniowe do fotografowania lśniących obiektów Jak wspomniano powyżej, zgodnie z Prawem Odbicia, dostosowanie oświetlenia jest najprostszym sposobem na zmianę natężenia olśnienia na zdjęciu. Poniżej znajduje się kilka sugestii dotyczących sposobów wykorzystania światła i prawa odbicia w celu zminimalizowania lub wyeliminowania olśnień przy oświetleniu.

fotografia produktowa 360 katowice

4.1 Rozproszenie światła

Najprostszą strategią fotografowania obiektów błyszczących bez olśnienia jest rozproszenie źródła światła poprzez zastosowanie bardziej rozproszonych źródeł światła. W ten sposób można zmniejszyć ilość olśnień na zdjęciu.Taka dyfuzja może być osiągnięta na wiele różnych sposobów. Można użyć studyjnego sprzętu oświetleniowego, softboxa, lub po prostu umieścić obiekt poza źródłem światła, w zacienionym miejscu. Jedno jest pewne – im większą masz kontrolę nad oświetleniem, tym większą masz kontrolę nad olśnieniem.

4.2 Namiot bezcieniowy

Jeśli obiekt, który zamierzasz sfotografować jest mały, np. biżuteria lub artykuł spożywczy, zastanów się nad stworzeniem pudełka w celu rozproszenia światła. Namiot bezcieniowy można zakupić lub wykonać z białego kartonu uformowanego w pudełko otaczające przedmiot. Biała powierzchnia rozprasza światło umieszczone na zewnątrz pudełka i rozprasza kąty padania światła, aby zmniejszyć i wyeliminować olśnienie. Daje to również większą kontrolę nad położeniem źródła światła. Podświetlenie obiektu może być pomocne w przypadku obiektów odbijających i przeźroczystych, takich jak szkło. W przypadku obiektów takich jak biżuteria czy zegarek, spróbuj umieścić obiekt w namiocie, a następnie podświetlić go z obu stron pod kątem 45 stopni. W przypadku przedmiotów metalowych należy ustawić oświetlenie z góry lub pod jak największą kątem. Pamiętajmy też, że im większa odległość od obiektu, tym bardziej rozproszone będzie światło.

4.3 Kąt, z którego wykonujesz zdjęcia

Jeśli dołożyłeś wszelkich starań, aby wyregulować kąt padania światła (źródło światła), ale nadal odczuwasz olśnienie, możesz rozważyć zmianę drugiej zmiennej w Prawie Odbicia (kąt kamery). Zwłaszcza podczas fotografowania szkła, niewielka zmiana kąta nachylenia aparatu może spowodować dużą różnicę w ilości odbicia światła na gotowym zdjęciu.
fotografia packshot błyszczących przedmiotów

4.4 Unikaj obiektów, które będą odbijać się od przedmiotu

Jeśli nie jesteś w stanie w pełni kontrolować źródła światła i na pewno znajdziesz na zdjęciu jakieś olśnienie, najlepiej kontroluj to, co pojawia się w tym olśnieniu. W tym przypadku ważne jest, aby zneutralizować tło w odbiciu, aby spowodować jak najmniejsze rozproszenie uwagi. Wreszcie, jeśli nie jesteś zamierzonym obiektem zdjęcia, unikaj fotografowania siebie i jakiegokolwiek sprzętu fotograficznego w odbiciach. Jest to szybki sposób na rozproszenie uwagi na każdym zdjęciu, a problem pojawia się, gdy widz przestaje patrzeć na obiekt i zaczyna próbować rozpoznać osobę znajdującą się za aparatem w odbiciu.

5. Niezbędny sprzęt do fotografowania błyszczących produktów

fotografia produktowa wyposażenie studia
Podczas gdy oświetlenie jest najbardziej krytycznym elementem redukcji olśnienia na zdjęciach, istnieją pewne sztuczki, które mogą pomóc w redukcji olśnienia na zdjęciach. Żaden sprzęt nie zastąpi odpowiedniej techniki, ale w konkretnych sytuacjach może coś zmienić. Poniżej opiszemy wyposażenie, które może okazać się niezbędne to zrobienia wymaganych fotografii bez odbłysków.

5.1 Narzędzia do sztucznego oświetlenia

Jak wspomniano powyżej, jeśli planujesz regularnie fotografować obiekty odbijające światło, będziesz musiał wziąć pod uwagę sztuczne oświetlenie i zaawansowany sprzęt do oświetlenia studyjnego. Sztuczne źródła światła, takie jak oświetlenie ciągłe i błyskowe, mogą być użytecznymi narzędziami w tworzeniu najlepszych kątów padania światła przy użyciu Prawa Odbicia. Oprócz tego przydadzą się  modyfikatory światła takie jak:

 • softboxy,
 • parasole,
 • panele odblaskowe
 • papier dyfuzyjny

mogą dać Ci większą kontrolę nad odblaskiem na powierzchni obiektu.

5.2 Osłona obiektywu

Fotografowanie przez szklane ściany wysysa z obrazu szczegóły i jakość. Dotyczy akwariów, witryn sklepowych lub okien samochodowych. Jednym ze sposobów radzenia sobie z olśnieniem podczas fotografowania przez szybę jest założenie osłony obiektywu na obiektyw aparatu, a następnie założenie osłony bezpośrednio na szybę. Umieszczając obiektyw bezpośrednio przy szybie, można osłonić obiektyw przed światłem odbijającym się od powierzchni szyby. Blokowanie go również blokuje szybę.

SebartFoto - Jak fotografować błyszczące przedmioty bez blasku?
Na rynku dostępnych jest kilka specjalistycznych osłon na obiektywy do tego typu redukcji olśnienia, ale drogie narzędzie nie zawsze jest potrzebne. Jeśli znajdziesz się bez osłony soczewki, ostrożnie umieść ją blisko szyby i użyj lewej ręki, aby zablokować światło. Alternatywnie użyj kawałka czarnej tkaniny, aby zasłonić koniec soczewki i osłonić ją przed światłem.

5.3 Filtry polaryzacyjne

Jeśli fotografowanie przez szybę lub odbicia od wody są przyczyną błysku na zdjęciach, to warto rozważyć dołączenie do obiektywu filtra polaryzacyjnego. Okrągłe filtry polaryzacyjne są dostępne w różnych rozmiarach dla różnych obiektywów. Przykręca się je bezpośrednio na końcu obiektywu lub można je wyposażyć w specjalny uchwyt na filtr polaryzacyjny. Filtr polaryzacyjny jest niesamowitym narzędziem redukującym olśnienie i umożliwia przekazywanie przez niego do obiektywu tylko określonych długości fali światła. W przypadku stosowania z błyskiem powodowanym przez szkło lub wodę, filtr polaryzacyjny można skonfigurować w taki sposób, aby wyeliminować wszystkie lub niektóre odbicia światła od szkła.

5.4 Statyw z funkcją zdalnego zwalniania migawki

Jeśli planujesz używać systemu oświetlenia stałego lub dowolnego rodzaju sztucznego oświetlenia do rejestrowania martwej natury z błyszczącymi obiektami, to warto rozważyć fotografowanie ze statywem i zdalnym wyzwalaniem. Najlepsze ustawienia aparatu do fotografowania lśniących obiektów bez odblasków wymagają, aby aparat był jak najbardziej nieruchomy. Wszelkie drgania aparatu będą tylko powiększać odbicia światła.

Przy zakupie statywu i zdalnego wyzwalania migawki należy wybrać wysokiej jakości statyw, który można łatwo ustawić i regulować. Upewnij się, że statyw jest w stanie utrzymać łączną wagę aparatu i najcięższego obiektywu razem wziętego.

Systemy zdalnego wyzwalania migawki są dostępne w różnych typach i stylach. Sprawdź oceny i upewnij się, że ten, który wybierzesz, jest kompatybilny z Twoim modelem aparatu.

5.5 Matujący spray

Matujący spray to standardowy produkt spotykany w studiach filmowych i kinowych. Zapobiega rozpraszaniu światła przez błyszczący obiekt. Spreje matujące w puszce jak farby w sprayu są stosowane bezpośrednio na błyszczące powierzchnie, aby utworzyć matowe wykończenie. Usuwają lub redukują odblaski na obiektach i są szczególnie pomocne w przypadku obiektów, które nie są kluczowe dla fotografii (np. srebrne naczynia lub kieliszki do wina w fotografii żywności).

6. Najlepsze ustawienia aparatu do fotografowania lśniących obiektów

Jeśli opanowałeś już sztuczki oświetleniowe i dodałeś nowy sprzęt do torby z aparatem, będziesz chciał również dowiedzieć się, jak skonfigurować aparat, by jak najlepiej fotografował lśniące obiekty.

Regulacja reakcji aparatu na dostępne światło może pomóc zminimalizować lub wyeliminować olśnienie, którego nie można kontrolować za pomocą manipulacji oświetleniem lub za pomocą specjalistycznego sprzętu. Eksperymentuj z poniżej opisanymi opcjami aparatu, gdy następnym razem będziesz fotografować obiekty odbijające światło.

fotografia produktowa ustawienia aparatu

6.1 Wyłącz lampę błyskową

Może to być oczywiste warunek, od którego należy zacząć, ale jeśli nie ma konkretnego powodu, aby używać lampy błyskowej lub jeśli nie ma odpowiednich narzędzi do rozpraszania światła, należy wyłączyć wbudowaną lampę błyskową aparatu.Jeśli chodzi o odblaski, to nigdy nie używaj dołączonej lampy błyskowej, chyba że masz ku temu konkretne powody.

6.2 Tryb manualny lub priorytetu przyszłony

Fotografowie, którzy pracują w trudnych warunkach oświetleniowych, powinni zawsze wybierać ustawienia, które zapewniają największą kontrolę nad tym, co dociera do przetwornika. Jeśli nie robisz jeszcze zdjęć w trybie ręcznym, a natrafiasz na sytuacje oświetleniowe, w których występuje olśnienie, to dobry moment, aby się przełączyć. Tryb ręczny oferuje największą kontrolę nad tym, jak aparat reaguje na dostępne światło.

Jeżeli nie czujesz się jeszcze komfortowo podczas fotografowania w trybie manualnym to zamiast tego wypróbuj tryb priorytetu przysłony.  Wielu profesjonalnych fotografów robi zdjęcia w trybie priorytetu przysłony, ponieważ jest to następna najlepsza dostępna alternatywa dla fotografowania w trybie ręcznym. Pozwala on na rozsądną kontrolę nad światłem, które dociera do sensora aparatu, ale nie wymaga od Ciebie konfigurowania wszystkich ustawień dla zdjęcia tak, jak w trybie manualnym. Użyj małego otworu przysłony, krótszego czasu otwarcia migawki i najniższych ustawień ISO.

Choć nie wyeliminuje to błysku całkowicie, to najlepszym sposobem na skonfigurowanie aparatu w trybie ręcznym do fotografowania lśniących obiektów jest wybór:

 • wąskiego otworu przysłony,
 • szybkiego czasu otwarcia migawki
 • najniższego możliwego ustawienia ISO

w danych, konkretnych warunkach. Łącznie ustawienia te pozwolą kontrolować ilość światła na zdjęciu oraz nieznacznie niedoświetlone obszary, w których odblaski stają się problemem. Mały otwór przysłony zapewnia również największą wyrazistość w określonych obszarach, w których olśnienie staje się problemem.

6.3 Mniejsza głębia ostrości

Jedną z końcowych strategii, którą można rozważyć, gdy nie jest możliwe zmniejszenie odblasku na zdjęciu, jest dostosowanie głębi ostrości. Poprzez skrócenie głębi ostrości tak, aby odbicia były nieostre, możliwe jest rozmycie odbicia. Choć nie jest to idealne rozwiązanie, w niektórych sytuacjach może ono wystarczyć do zapewnienia wyrazistości fotografowanemu obiektowi i przesłonięcia wszelkich rozproszeń, które mogą być spowodowane olśnieniem.

7. Jak usunąć odblaski z błyszczących obiektów w Photoshopie i Lightroomie

Zarówno Photoshop jak i Lightroom oferują narzędzia, które mogą zająć się olśnieniem i obiektami odbijającymi światło bez obniżania jakości obrazu. Jak zawsze, najlepiej jest robić zdjęcia w trybie RAW, aby mieć maksymalną szansę na eliminację olśnienia podczas post-processingu. Wypróbuj poniższe narzędzia, aby uzyskać jak najlepsze rezultaty.
SebartFoto - Jak fotografować błyszczące przedmioty bez blasku?

7.1 Narzędzia do klonowania i łatania

Jednym z najbardziej popularnych sposobów usuwania olśnień w Photoshopie i Lightroomie są narzędzia do klonowania i łatania. Zidentyfikuj obszar, który zawiera olśnienie, stwórz klon przy użyciu narzędzi do klonowania, a następnie załataj obszar z alternatywą. Do tego celu można również użyć narzędzia do usuwania plam lub narzędzi do usuwania plam (Spot Healing Tools). Należy pamiętać, że technika ta powinna być stosowana tylko w przypadku małych obszarów odbicia w obrazie, takich jak np. olśnienie okularów.

Użycie tych narzędzi wymaga również starannej edycji. Przed działaniem upewnij się, że wybrana łatka jest realistycznym zamiennikiem dla sklonowanego obszaru. W przypadku rozproszenia błysku na duże obszary obrazu, narzędzia do klonowania i łatania mogą nie być najlepsze.

7.1 Narzędzia do usuwania olśnień (Dehaze Tools)

Innym szybkim narzędziem, które może usunąć niewielkie ilości odblasków ze szkła lub odblasków od światła bezpośrednio za obiektem jest suwak „Dehaze”. Znajdujący się w palecie efektów Photoshopa i Lightroomu, suwak ten może zmniejszyć zamglenie powodowane przez światło wchodzące do obrazu zza fotografowanego obiektu. W niektórych przypadkach, gdy odblaski rozchodzą się szeroko na całym zdjęciu, suwak „Dehaze” może również wyostrzyć i zwiększyć jakość obrazu.

7.2 Suwaki cieni i świateł specjalnych

Chociaż nie jest prawdopodobne, aby całkowicie usunąć odbicia lub odbicia od obiektu, inną strategią, którą należy wypróbować w post-processingu, jest dostosowanie suwaków cieni i podświetlenia. Obszary rozjaśnione na obrazie mogą być wypłukane lub prześwietlone. Szczegóły i jakość tych części obrazu są całkowicie wyeliminowane. Suwaki cieni i rozjaśnień pozwalają przyciemnić i rozjaśnić te obszary obrazu, które są rozjaśnione, a także zmienić ton lub kolor rozjaśnienia. Celem jest zmniejszenie dystansu do pozostałej części obrazu. W tym przypadku jest mało prawdopodobne, aby skorygować olśnienie w obrazie w taki sam sposób, jak strategia klonowania lub łatania, ale możliwe jest wykonanie pewnej korekty prześwietlonych obszarów obrazu w ten sposób.

8. Kiedy odbłysk jest pożądany?

Na samym początku pisałem, że są sytuacje kiedy lśnienie powierzchni odbijających światło jest wręcz pożądane. Nie mniej jednak posiadanie wiedzy na temat występowania i redukcji błysku daje nam pełną kontrolę nad ostateczną fotografią. Możemy w ten sposób generować pożądany rodzaj odbłysku. Jeśli chciałbyś celowo wykorzystać olśnienie w swojej kompozycji, to mam dla Ciebie kilka pomocnych sztuczek, aby uzyskać na zdjęciach pożądane refleksy.
zdjęcia biżuterii z odbłyskiem

8.1 Poszukaj naturalnych odbić

Tworzenie warunków do idealnego błysku jest nie mniej trudne niż usunięcie go z błyszczącego przedmiotu. Jeśli chcesz skomponować obraz odblaskowy, musisz poszukać sytuacji, w których odbicia występują naturalnie. Szyby, szklane przedmioty, metalowe obiekty, biżuteria i dodatki to produkty, które warto fotografować z błyskiem.

Może okazać się, że trzeba poświęcić trochę czasu na odnalezienie najlepszego kąta, z którego można sfotografować idealny błysk na przedmiocie. Jak wspomniano w powyższym Prawie Odbicia, kąt odbicia jest równy kątowi padania lub miejscu, z którego pochodzi światło. Znalezienie najlepszego kąta może wymagać starannego planowania i obserwacji, zbliżenia się lub oddalenia od powierzchni odbijającej światło.

8.2 Stwórz warunki do błysku

Usuń filtry polaryzacyjne, wypróbuj ewentualnie filtr o neutralnej gęstości. Najlepiej fotografować odbicia, ostrożnie skupiając się na warunkach oświetleniowych obiektu bez filtra polaryzacyjnego, Filtry naturalnej gęstości dają fotografom możliwość odfiltrowania oświetlenia w różnych częściach obrazu i pozostawienia innych ekspozycji. Usuń także osłonę obiektywu. Przez nią błysk może zostać zniekształcony i będzie wyglądał nienaturlanie.

Podsumowanie

Nie ważne czy chcesz pozbyć się odblasków z fotografowanych przedmiotów czy wręcz przeciwnie są one konieczne dla podniesienia wartości zdjęć to powinieneś wiedzieć i rozmieć jak odbłysk powstaje. Jest to kluczowe dla jego eliminacji i uchwycenia. W ten sposób nic Cię nie zaskoczy. Mam nadzieję, że ten artykuł pomoże Ci odpowiedzieć na wszystkie pytania dotyczące fotografii produktowej lśniących przedmiotów. Pozwoli Ci także lepiej się do tego przygotować oraz da Ci niezbędną wiedzę z zakresu teorii odbicia światła.  Jeżeli uznasz tą wiedzę za cenną podziel się tym z innymi. Pamiętaj, że z przyjemnością sfotografujemy także Twoje błyszczące przedmioty.

zdjęcia produktowe bez odblasków

Zainspirowaliśmy Cię? Pojawiły się pytania? Skontaktuj się z nami w wygodny dla Ciebie sposób.
Zadzwoń już teraz:
660459537
lub napisz przez:
Messenger

Jak fotografować błyszczące przedmioty bez blasku?

Bartek

Fotografia reportażowa to mój żywioł, uwielbiam fotografować sytuacje, których dużo się dzieje.

Komentarz do “Jak fotografować błyszczące przedmioty bez blasku?

 • 16 marca 2021 z 10:39
  Permalink

  WOW Takiej wiedzy szukałem, kosmos. Pozdro

  Powtórz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej.

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close