jak zrobić zdjęcia biżuterii na białym tle

Naszyjnik, pierścionek a może bransoletka? Wszystkie te przedmioty kupujemy tylko dlatego, że nam się podobają. Podobają czyli wyglądają atrakcyjnie. Naszym zadaniem jako fotografów jest przedstawienie tych przedmiotów w szczególnie atrakcyjny sposób. Fotografia biżuterii może być jednak trudna. Ten artykuł będzie poświęcony dla wszystkich tych, którzy chcieliby w wyjątkowy sposób przedstawić na zdjęciach biżuterię. Omówię tu najważniejsze kwestie związane z fotografowaniem biżuterii. Przedstawię kilka sugestii dotyczących sprzętu oraz cały szereg wskazówek i pomysłów na to, jak fotografować biżuterię na białym tle.

Jak fotografować biżuterię?

Postaram się odpowiedzieć na najczęściej zadawane pytania:

 • Czy potrzebujesz lustrzanki?
 • Jakie obiektywy kupić?
 • Jakich ustawień aparatu powinieneś używać?
 • Jakiego rodzaju białego tła należy używać?
 • Jak edytować biżuterię w Photoshopie?
 • Czy należy kupić standardowy zestaw do fotografowania biżuterii?
 • Co robić gdy metale wyłapują refleksy światła i e efekcie wyglądają na czarne. Jak kontrolować odbicia?
zdjęcia packshot biżuterii Katowice
I najważniejsze! Zdjęcia drobnej biżuterii na ekranie komputerów wydają się znacznie większa niż w rzeczywistości. To powoduje, że kurz i wszystkie drobne zarysowania są znacznie większe i bardziej widoczne niż w rzeczywistości. To sprawia, że proces edycji w Photoshopie jest żmudny. Potrzeba czasu, aby usunąć takie niedoskonałości, które są widoczne na zdjęciu, ale nie są widoczne podczas oglądania produktu na żywo. Jak sobie tym radzić?

Jeżeli nurtują Cię odpowiedzi na te pytania to zapraszam Cię serdecznie do dalszej lektury. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu w fotografii produktowej biżuterii mamy kilka sposób na to by poradzić sobie z tym dla osiągnięcia doskonałego efektu.

Sprzęt do fotografii jubilerskiej

Aparat i obiektyw są oczywiście niezbędne do wykonania fotografii. Nie mniej jednak nie ma co popadać w skrajności. Do zrobienia dobrych zdjęć wcale nie potrzebujesz najdroższego modelu  body i topowych obiektywów. Są pewne aspekty, które są ważne i takie, które można pominąć w tego rodzaju fotografii. Sprzęt więc nie musi być najdroższy ale powinien być najlepiej dobrany do potrzeb

zdjecia biżuterii na białym tle Katowice

Aparat

Większość zdjęć biżuterii i tego typu małych produktów jest wykonywana z odległości 30 – 60 cm od obiektu. Jednym z najważniejszych parametrów jest ostrość. Oczekujemy, że cały przedmiot będzie znajdował się w zakresie głębi ostrości. Do tego celu musisz kontrolować ustawienie przysłony w aparacie. Każda lustrzanka cyfrowa umożliwia sterowanie przysłoną poprzez tryb priorytetu przesłony lub tryb manualny. Zalecam także, by była to lustrzanka z matrycą APSC. Tego typu matryce dają większą głębie ostrości od matryc pełnoformatowych ff.

Obiektyw

Dla większości biżuterii, obiektyw 18-55mm, który jest dołączony do większości lustrzanek będzie wystarczający. W przypadku produktów o szerokości 5 cm lub mniejszej, np. małych ćwieków, pierścionków, szpilek, monet itp., używam obiektywu o długości ok 100mm Macro. Korzystając z obiektywu makro napotkasz jeszcze jeden problem związany z ostrością. Aby uzyskać pełną ostrość niezbędne będzie wykonywanie kilu zdjęć jednego przedmiotu, a następnie złożenie finalnego zdjęcia z kilku obrazów. Taki zabieg nazywamy Focus stacking

zdjęcia kolczyków na białym tle katowice

Statyw do fotografii biżuterii

Liczne sklepy internetowe kuszą nas tanimi statywami. W fotografii biżuteryjnej często jednak należy zmienić wysokość statywu i kąt fotografowania. Polecam więc kupić statyw, z którym łatwo będzie pracować. Próbowałam tańszych statywów i szybkie zmiany ustawień były bardzo problematyczne, napotkałem także problemy ze stabilnością. Ponadto podczas fotografowania biżuterii często zdarza się fotografowanie od góry do dołu, np. jeśli chcesz sfotografować naszyjnik w całości, musisz położyć go płasko na stole i fotografować od góry. Polecam więc statyw z poziomym ramieniem. Są to już droższe rozwiązania ale ułatwiają pracę albo wręcz ją w ogóle umożliwiają.

Oświetlenie w fotografii biżuteryjnej

Oświetlenie to najważniejszy element wpływający na zdjęcie. Zalecam użycie światła stałego ukierunkowanego odbłyśnikami. Odbłyśniki to białe tablice pokazane na powyższym zdjęciu – służą do kierowania całego dostępnego światła na produkt. Zwróć uwagę na rozmieszczenie obu tablic – są one ustawione pod kątem tak, aby znajdowały się naprzeciwko każdego światła tylnego, tzn. każde światło trafia na jedną z tablic i odbija się od produktu. Odbłyśniki są bardzo przydatne w fotografii produktu – poruszanie nimi pozwala na poruszanie światłem w celu skupienia się na różnych częściach produktu i może tworzyć ładne efekty na metalu.
Używam białych tablic, które można dostać w każdym sklepie budowlanym. Mam je pocięte na krótkie i wysokie rozmiary, aby umożliwić pewną elastyczność, np. podczas fotografowania długich naszyjników potrzebujemy wysokiej tablicy do odbijania światła, aby pokryć światłem wysokość całego naszyjnika.
Odbłyśniki pomagają również blokować odbicia zewnętrzne biżuterii – podczas pracy z błyszczącą złotą i srebrną biżuterią, wszystko co znajduje się poza przestrzenią pracowni pojawia się jako czarne odblaski na produkcie. Umieszczając białe tablice dookoła, te refleksy są zminimalizowane i mogą być kontrolowane – podobnie jak w przypadku namiotu bezcieniowego – ale są one bardziej elastyczne bo można je przesuwać.
Innym akcesorium, którego często używam, jest Softbox mocowany nad aparatem. Nie bez powodu znajduje się on w tym miejscu. Ma on na celu zablokować odbicia od kamery/tripoda w kierunku produktu. Ktoś musi zrobić w końcu biały aparat i statyw! Tak aby te elementy nie powodowały odbić. Zauważcie, że nawet moje statywy są białe! Ogranicza to ciemne refleksy na produkcie.

Białe tło

Wiele serwisów aukcyjnych wymaga białego tła. Podobne wymogi stoją przed wydawcami katalogów i twórcami sklepów internetowych. Aby uzyskać białe tło prosto z kamery, należy je podświetlić. Tak mówi teoria… To, że tło jest białe, w praktyce nie oznacza, że aparat widzi je jako białe. Na przykład, biała ściana w ciemnym pokoju nie będzie wyglądała na białą. Więc skieruj światło bezpośrednio na tło i jedno pod obiektem, tak aby jego dolna powierzchnia i tło były białe. Papier to rodzaj tła, który na to pozwala – należy pamiętać, że np.: stół wykonany z tworzywa sztucznego może się zachowywać inaczej i należy sprawdzić jaki sposób oświetlenia takiego tła będzie najlepszy. Tylko w ten sposób możemy osiągnąć nasz cel na poziomie wykonywania fotografii bez dużego nakładu pracy w postprodukcji.
SebartFoto - Tajniki fotografii biżuteryjnej na białym tle.

Gotowe zestawy akcesoriów do fotografii jubilerskiej

W sklepach dostępnych jest wiele gotowych zestawów – od namiotów po duże boxy ze stelażami i lampami błyskowymi. Ale czy to się sprawdza? Czy za pomocą takiego gotowego zestawu da się fotografować biżuterię? Jeśli pracujesz w domu lub małym studio i potrzebujesz czegoś kompaktowego, wypróbuj lampy światła stałego. W tle użyj białej rolki papieru jako tła. Jeżeli efekty będą niezadowalające znaczy to tylko, że musisz dołożyć więcej światła.
Standardowe zestawy namiotowe, takie jak zestawy do samodzielnego montażu, też są w porządku, ale światła, które są dołączone do tych zestawów, zazwyczaj nie są zbyt jasne. Nie polecam gotowych zestawów namiotowych – próbowałem ich do fotografii biżuterii i przy ich pomocy nie było możliwe osiągnięcie idealnych zdjęć. Obecnie używam oświetlenia blatu z białym papierem.

Rekwizyty używane do fotografowania biżuterii

Oto lista rekwizytów, których używam przy fotografowaniu biżuterii.

 • Krótki stojak na naszyjnik
 • Długi stojak na naszyjnik
 • Podstawowa misa do kształtowania naszyjników
 • Stojak na kolczyki z tyłu słupka
 • Stojak z gwintem do kolczyków z haczykami na ryby
 • Biały kit do klejenia pierścionków
 • Białe tło

Białe tło jest standardem dla fotografii produktowej. Niestety jednak bardzo rzadko jest ono możliwe do osiągnięcia na poziomie wykonywania samych fotografii. Nawet oświetlone nie daje w efekcie pełnej bieli i wymaga czasochłonnej pracy w programach graficznych. Ponadto, w większości przypadków w kadrze pojawiają się rekwizyty/akcesoria, które także muszą zostać wyedytowane. Aby uzyskać zdjęcia produktów na białym tle – masz trzy opcje.

 • Aby uzyskać białe tło prosto z aparatu musisz dodać sporo światła. Wymaga to oświetlenia pod i za produktem. Może być to jednak niewykonalne jeśli pracujesz na małej przestrzeni. Jest to bardzo trudne np. dla pierścionków.
 • Outsourcing usuwania tła przez freelancera. Oszczędza to dużo czasu.
 • Samodzielnie usuwanie tła np. w Photoshopie. Jest to bardzo czasochłonny proces i nie polecam tego robić, chyba że masz tylko kilka sztuk produktów.
fotografia kolczyków na białym tle Katowice

Ustawienia aparatu

Nawet najlepszy sprzęt nie umożliwi Ci wykonać tak specyficznych fotografii produktowych na ustawieniach automatycznych. Żaden aparat sam nie wykona takich zdjęć. Tu należy doskonale rozumieć wszystkie ustawienia i ich wpływ na efekt końcowy. Przysłona, czas, ISO i balans bieli to najważniejsze ustawienia, które po kolei omówimy. W ten sposób będziesz rozumieć, jak żąglować  tymi ustawieniami dla najlepszych efektów. 

Przesłona

Ustawienie przysłony steruje rozmyciem na zdjęciu inaczej mówiąc ma wpływ na głębię ostrości. Na przykład, jeśli widziałeś zdjęcia portretowe, na których osoba na zdjęciu jest wyraźna, ale tło jest rozmyte – jest to kontrolowane przez ustawienie przysłony. W przypadku zdjęć produktów e-commerce nie chcemy nic rozmyć. Zazwyczaj ustawiam przysłonę na f14 – w przypadku zdjęć na stole, które fotografujemy z odległości 10 – 30 cm, ustawienie to zazwyczaj działa dobrze.

zdjęcia bransoletki na białym tle Katowice

Czas migawki

Ustawienie szybkości migawki kontroluje, jak szybko migawka aparatu pozostaje otwarta. Im dłużej pozostaje ona otwarta, tym więcej światła dociera do aparatu. Jest ona mierzona w sekundach. Ustawienie powolne pozostawia otwartą migawkę na dłuższy czas, aby umożliwić napływ większej ilości światła, podczas gdy ustawienie szybkie (migawka szybko się zamyka) ogranicza napływ światła. W zależności od tego, ile światła masz w studiu, wypróbuj różne ustawienia czasu otwarcia migawki, aby uzyskać najlepszy wygląd produktu. Z reguły potrzebujesz użyć czasów dłuższych niż 1/100 dlatego właśnie konieczne jest użycie statywu. W przeciwnym razie mogłoby się okazać, że zdjęcia będą poruszone ruchami drgań ręki.

ISO

Fotografia produktowa biżuterii powinna być nieskazitelnie perfekcyjna jak same wyroby jubilerskie. Aby osiągnąć ten efekt powinniśmy stosować niskie ustawienie ISO, np. ISO 100, to daje najczystsze obrazy. Wysokie ustawienia, takie jak ISO 20000, są stosowane tylko wtedy, gdy musisz wykonać zdjęcia w nocy przy ograniczonym oświetleniu. Wysokie ustawienia ISO powodują, że obraz jest nieco ziarnisty, co nie jest pożądane przy pracy z produktem. W przypadku fotografii produktowej, powinieneś zapewnić wystarczającą ilość światła, by ustawić niskie ISO. Jeśli zdjęcie wygląda na ciemne, dodaj więcej światła lub wydłuż czas otwarcia migawki (co da Ci więcej światła) zamiast zwiększać ISO. Utrzymuj czułość ISO na jak najniższym poziomie.

zdjęcia naszyjników na białym tle Katowice

Balans Bieli

Utrzymanie prawidłowej kolorystyki ma w przypadku biżuterii ogromne znaczenie. Np. różnica między białym złotem a żółtym musi być wyraźna. Jeśli używasz świateł białych 5300K, zachowaj równowagę bieli w trybie automatycznym. Możesz ustawić to ręcznie, ale zazwyczaj ustawienie automatyczne działa dobrze. To ustawienie podpowiada aparatowi, jak zdefiniować „biel”, aby odpowiednio odczytywał inne kolory. Na przykład podczas fotografowania z użyciem żarówek wolframowych (które mają żółte zabarwienie) balans bieli zostałby zmieniony tak, aby kolor produktu nie został naruszony przez to żółto-czerwone światło.

Podsumowanie - ustawienia aparatu

Jeśli fotografujesz produkt z odległości 10- 20 cm, moje standardowe ustawienia to F14, ISO 100 i balans bieli w trybie automatycznym – zacznij od tego i dostosuj w razie potrzeby. Jako zmienną traktuję czas otwarcia migawki – dostosowuję go w zależności od ilości światła. Pamiętaj, aby zawsze korzystać ze statywu jeżeli czas jest dłuższy niż 1/100 s.

zdjecia pierscionek na bialym tle katowice

Edycja zdjęć jubilerskich

Wykonanie profesjonalnej fotografii jubilerskiej do jakiej jesteśmy przyzwyczajeni przeglądając sklepy internetowe i katalogi nie byłoby możliwe bez specjalnej edycji. Oczywiście na ryku istnieje wiele programów graficznych nie mniej jednak skupię się tutaj na najważniejszych funkcjach programu Photoshop.

Maska ostrości

„Maska ostrości” to funkcja w photoshopie, która służy do wyostrzenia obrazu. W przypadku zdjęć internetowych, do których wykonania użyto z lustrzanki z przysłoną F14 lub podobną, zacznij od ustawienia „ilość” na 70, promień 2 i próg 0 – z mojego doświadczenia wynika, że to działanie znacznie przyspiesza edycję. Jeśli te ustawienie nie zadziałają, to przesuwaj suwaki, aż spodoba ci się to, co widzisz. Ta funkcja może bardzo szybko przybliżyć nas do osiągniecia oczekiwanego efektu.
fotografia bizuterii katowice

Usuń kurz i zadrapania ze zdjęć biżuterii

Podczas fotografowania biżuterii, obraz jest często większy niż produkt, np. pierścionek w rzeczywistości ma około 5 cm szerokości, ale duże zdjęcie pierścionka z możliwością powiększenia ma wymiary nierzadko od 20 do 40 cm szerokości. W związku z tym na zdjęciu pojawiają się drobne zadrapania i kurz, które nie są normalnie widoczne, a nie są mile widoczne podczas oglądania produktu.

„Punktowy Pędzel Korygujący” w Photoshopie jest często stosowanym narzędziem w fotografii produktowej. Jest to funkcja Photoshopa, która z łatwością pozwala usunąć kurz, zadrapania i skazy z produktu. Poniżej znajduje się film ilustrujący, jak używać pędzla do leczenia plam na produktach.

Podsumowanie

Jak w przypadku większości prac twórczych, istnieją różne sposoby osiągnięcia tego samego rezultatu – każdy fotograf ma swój własny proces i przepis na sukces. W powyższym artykule starałem się podać ogólne zasady, wg których powinno się fotografować, by osiągnąć najlepsze rezultaty. Z całego artykułu można wyciągnąć kilka wniosków:

 • najtańsze, gotowe stawy opisane jako „zestaw fotograficzny dla e-commerce” są z reguły niewystarczające.
 • nie musisz mieć najdroższego aparatu i najlepszego obiektywu by zrobić idealne zdjęcia biżuterii
 • konieczna jest znajomość ustawień aparatu i ich wpływ ostateczne zdjęcie
 • praktycznie niemożliwe jest wykonanie zdjęcia biżuterii, które nadawałoby się od razu do katalogu. Obróbka chociażby w najmniejszym stopniu jest już codziennością.

Fotografowanie biżuterii wymaga prób i błędów – jest to normalne. Nawet najlepsi fotografowie muszą eksperymentować z różnymi ustawieniami, aby zobaczyć, co sprawdza się najlepiej w różnych sytuacjach. Bądź więc cierpliwy i zrób to samo zdjęcie z różnymi ustawieniami światła, przysłony i czasu otwarcia migawki, aby zobaczyć, jak zmieniają się obrazy. Mam nadzieję, że ta porcja wiedzy rozjaśni Ci mroki fotografii jubilerskiej. Dzięki informacjom zawartym tutaj zrozumiesz jak powstają najlepsze zdjęcia biżuterii.

Zainspirowaliśmy Cię? Pojawiły się pytania? Skontaktuj się z nami w wygodny dla Ciebie sposób.
Zadzwoń już teraz:
660459537
lub napisz przez:
Messenger

Tajniki fotografii biżuteryjnej na białym tle.

Bartek

Fotografia reportażowa to mój żywioł, uwielbiam fotografować sytuacje, których dużo się dzieje.

Komentarze 2 thoughts on “Tajniki fotografii biżuteryjnej na białym tle.

 • 16 marca 2021 z 10:35
  Permalink

  Ja próbowałem podchodzić do tematu, ale mnie to przerosło. Nie jest to tak proste jak się wydaje.

  Powtórz
 • 18 czerwca 2021 z 15:02
  Permalink

  Chcę powiedzieć, że ten artykuł jest niesamowity, ładnie napisane i zawiera prawie wszystkie ważne infos. Chciałbym zobaczyć więcej postów takich jak ten .

  Powtórz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej.

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close